Ochrona przed wilgocią

Ochrona przed wilgocią

Jednym z najważniejszych celów budowy jest utrzymanie suchych domów.

Wilgoć na ścianach i suficie prowadzi do powstania pleśnii, które nie tylko są brzydkie, ale także szkodliwe dla zdrowia ze względu na zarodniki grzybów, które mogą powodować choroby alergiczne dróg oddechowych. Jeśli więc zewnętrzne elementy budynku są wilgotne, w pomieszczeniu nie można osiągnąć komfortowego klimatu nawet przy ogrzewaniu. Ponadto ogrzewanie takich pomieszczeń wymaga zwiększonego zużycia energii ze względu na zmniejszoną ochronę cieplną elementów zewnętrznych z powodu wilgoci. Z tych powodów, projektując i budując budynki, a zwłaszcza korzystając z mieszkań, należy zadbać o to, aby cel „suchego mieszkania” został osiągnięty i utrzymany przez długi czas – oferujemy do tego optymalną izolację. Długotrwałe przenikanie wilgoci może również skrócić żywotność różnych materiałów budowlanych. W zależności od materiału budowlanego gnicie i korozja mogą prowadzić do rozkładu. Efekt mrozu może nawet doprowadzić do pęknięcia konstrukcji.

 

W strukturalnej ochronie przed wilgocią występują różne skutki wilgoci, przy czym zewnętrzne elementy są często bardziej narażone na wilgoć pochodzącą z wnętrza niż przez wpływy zewnętrzne, takie jak deszcz lub śnieg. Wpływ z zewnątrz: deszcz, śnieg, woda, wilgotne powietrze zewnętrzne. Wpływ od wewnątrz: para wodna (z gospodarstw domowych, higiena osobista, wilgoć uwalniana przez mieszkańców), kondensacja na powierzchniach lub wewnątrz elementów, wilgoć w nowych budynkach.

W ostatnich latach rosnąca świadomość ekologiczna i zdrowotna ze strony planistów i budowniczych doprowadziła do zapotrzebowania na „zdrowy klimat w pomieszczeniach”. Wartość jest umieszczana na ścianach (a także na konstrukcjach dachowych), które mogą „oddychać”. Faktem jest jednak, że wymiana powietrza przez stałe materiały budowlane oczywiście nie może mieć miejsca.

 

 

Ochrona przed wilgocią dachu

Prawdopodobnie istnieje tylko jeden skuteczny sposób na ograniczenie przecieków, a tym samym zapobieganie uszkodzeniom wilgoci i stratom energii: starannie nałożone, praktycznie hermetyczne uszczelnienie dachu – warstwa wiatroszczelna. Ta hermetyczna warstwa zasadniczo różni się od paroizolacji lub bariery, chociaż obie funkcje są w rzeczywistości spełniane przez te same materiały. Jeśli chodzi o dyfuzję pary, instalacja paroizolacji bez przerw nie byłaby absolutnie konieczna, ale ponieważ ta warstwa powinna oczywiście być również wiatroszczelna, musi być szczelnie uformowana i hermetycznie połączona.

Więcej pytań?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ochrony przed wilgocią i naszych konstrukcji, skontaktuj się z nami.